تبلیغات
اعتراض پرستاران به بی عدالتی - بیانیه سازمان نظام پرستاری در رابطه با وقایع اخیر
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392

بیانیه سازمان نظام پرستاری در رابطه با وقایع اخیر

   نوشته شده توسط: محمد یزدانی    

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری متن این بیانیه به این شرح است:   

 

إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُكُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا (سوره نساء، آیه 4 )

 

پرستار عنصر حیات بخش نظام سلامت کشور است.

مقام معظم رهبری-1391

 

جامعه شریف، صبور و خدوم پرستاری کشور!

سلام علیکم

احتراماً با عنایت به رخداد تلخی که در شامگاه تاریخ 11 اردیبهشت ماه سال جاری هم زمان با روز زن و روز معلم و در آستانه اجرای طرح ملی سنجش فشار خون و تناسب وزن ایرانیان بالای سی سال واقع و از بخش خبری 20:30 رسانه ملی پخش گردید،مطالب ذیل به استحضار شما عزیزان پرستار می رسد:

1- حرکت توهین آمیز وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حرکتی ناپسند و دور از شأن یک وزیر، آن هم در کشور متمدن، مترقی و عزیز ما بود. و قلب جامعه فرهیخته و خدوم پرستاری کشور را جریحه دار کرد. لذا پیگیری همه جانبه سازمان به عنوان وکیل جامعه بزرگ پرستاری کشور، از صبح روز 12/2/92 شروع شده و اکنون نیز ادامه دارد و نتایج پیگیری از طریق مجاری رسمی این سازمان به استحضار شما جامعه شریف و محترم پرستاری خواهد رسید.

2- آقای وزیر نه تنها حق توهین به هیچ فردی به ویژه سرمایه های انسانی نظام سلامت را ندارد، بلکه باید قدردان زحمات پرستاران عزیز باشد چرا که این عزیزان در شرایطی کار می کنند که موانع خدمتی زیادی، مانند کمبود شدید نیروی پرستار، تبعیض های شدید و ناروا، قوانین اجرا نشده و ده ها مشکل دیگر باعث شده است تا فقط روحیه ایثار، صبوری و از خود گذشتگی، محرک انگیزه آن ها باشد. در این شرایط سخت بر کسانی که الفبای مدیریت را می دانند، فرض است تا با نگاهی جامع و هوشمندانه به سرمایه های انسانی خود، باعث افزایش انگیزه خدمتی آن ها شوند. اما متاسفانه علاوه بر توهین انجام شده، رفتارهای پزشک محورانه و پزشک سالارانه وزیر محترم بهداشت از زمان مسئولیت تا کنون به گونه ای است که در تمامی مواضع خود چه در توزیع اختیارات و منابع، چه در باب توجه به نیروهای نظام سلامت نام کسی جز پزشک و پزشکان را بر زبان نمی رانند. و تأسف بارتر این که در طول مدت مسئولیت، یک بار از پرستار و پرستاری یاد نکردند، هیچ همراهی و همکاری با آن ها نداشتند و فقط یک بار که نام پرستاری را بر زبان آوردند، آن هم از جنس اهانت و هتک حرمت به این جامعه بزرگ بود. بدتر از همه این مسائل آن است که توهین او به جامعه پرستاری، علنی و قابل پخش از رسانه ملی
می شود. و لذا نتیجه آن می شود که در شرایط سخت کاری و منحصر به فرد پرستاران؛ با احساسات و عواطف جامعه 230 هزار خانواری پرستاران بازی می شود.

3- جامعه خدوم پرستاری حق دارد که خواستار عذر خواهی رسمی وزیر بهداشت باشد. آن هم نه تنها به خاطر توهین انجام شده، بلکه علاوه بر آن، به خاطر روی زمین گذاشتن کامل قوانین پرستاری؛ همچون قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که 32 دستور رییس جمهور و پنج دستور معاون اول هم به آن پیوست می باشد. ارتباط نامناسب وزیر محترم با نهادهای هویتی و حرفه ای جامعه پرستاری و تصمیمات یک جانبه و پزشک محورانه
( بخوانید متخصص و فوق تخصص محورانه) ایشان در رابطه با نظام سلامت، می رود که یک بار دیگر شکست جدیدی را در عرصه واگذاری بخش ها به آقایان همنوع خود را تجربه کند و در موضوع پزشک خانواده نیز به بن بست مجدد، حتمی و قطعی بخورد.

بنابراین پرستاران عزیز بدانند و مطمئن باشند که سازمان آن ها ( شورای عالی و یکصد و ده هیئت مدیره) متشکل از هزار نفر، اعضای هیئت مدیره ها و اعضای شورای عالی، به عنوان نمایندگان منتخب و قانونی جامعه پرستاری، همچون گذشته پیشگام و پیگیر حقوق معنوی، مادی، اجتماعی و ... جامعه خدوم پرستاری می باشند و در این مسیر لحظه ای غفلت و کوتاهی نخواهند کرد. وکلای جامعه پرستاری تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت و از تمامی مسئولین امر نیز خواهند خواست تا به نحو مقتضی موضوع توهین به جامعه پرستاری جبران و سایر مسائل و مطالبات قانونی پرستاران محقق شود.

لذا از کلیه عزیزان پرستار اعم از دانشجویان، شاغلین و بازنشستگان در تمام دانشکده ها، بیمارستان ها و بخش های دولتی و غیر دولتی، به خاطر تعصب و حساسیت های به موقع حرفه ای، صنفی و قانونی شان تقدیر و تشکر می کنیم و تقاضامندیم در شرایط فعلی و حساس کشور عزیزمان، خونسردی خود را حفظ کنند و همچون مثل گذشته و بلکه بیشتر از آن صبوری به خرج دهند و منتظر مواضع بعدی سازمان نظام پرستاری باشند. پرستاران عزیز در این روزهای حساس به شدت مراقبت کنند که خدای نخواسته گروه های فرصت طلب ضد انقلاب و ضد نظام ـ که به ویژه این روزها به دنبال بهانه و منفذ نفوذ برای ضربه زدن به کیان، تمامیت و مصالح نظام، انقلاب و کشور عزیزمان می باشند ـ از احساسات جریحه دار شده پرستاران عزیز سوء استفاده نکنند. جامعه بزرگ پرستاری کشور همیشه و در برهه های مختلف ثابت کرده اند که ضمن پیگیری قاطع و همه جانبه حقوق قانونی خود، نیز فدایی اسلام، نظام، انقلاب و مصالح کشور می باشند و هیچ گاه محیط مقدس خدمت خود و بالین بیمار را نا امن نمی کنند و خدمت به مددجویان و بیماران را برای خود توفیق الهی می دانند. قطعاً اگر نیاز به هر اقدامی باشد، سازمان نظام پرستاری با نظر خواهی از جامعه پرستاری کشور و تصمیم گیری در شورای عالی خود، از تمام راهکارها و ظرفیت های قانونی استفاده خواهد کرد و نتایج را به مرور و با صراحت به استحضار جامعه شریف پرستاری خواهد رساند. بنابراین سازمان نظام پرستاری هرگونه خبر رسانی غیر رسمی را به شکل ارسال پیامک از منابع نامعلوم، شب نامه ها ، شایعات و سایر خبر پراکنی غیر رسمی را به منزله ابزاری غیر قانونی می داند که باعث می شود امور از مجاری عادی، قانونی و رسمی خود خارج شود و به دست جریانات غیر خودی بیافتد. بنابراین سازمان نظام پرستاری به عنوان کوچکترین خادم پرستاران، همه عزیزان پرستار را به هوشیاری کامل و همراهی با سازمان خود دعوت می کند. امید است در اثر همدلی، وفاق، اتحاد، انسجام و اقدامات مقتدرانه و قانونمند به اهداف مقدس و حرفه ای خود نایل شویم.

از خداوند متعال سربلندی و توفیق روز افزون تمامی عزیزان را خواستاریم.

 

16/2/1392

شورای عالی سازمان نظام پرستاری

جمهوری اسلامی ایران


EJVRXQGVUF \RXUPXVLFORRS !