تبلیغات
اعتراض پرستاران به بی عدالتی - 90درصد پرستاران خواهان كاهش ساعات كاری هستند نه اضافه كار

90درصد پرستاران خواهان كاهش ساعات كاری هستند نه اضافه كار


نایب رییس شورای عالی نظام پرستاری گفت: 90 درصد پرستاران به جای دریافت اضافه كار خواهان كاهش ساعات كاری هستند.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یعقوب جعفری اظهار كرد: در دولت نهم 13 هزار تخت و در دولت دهم 30 هزار تخت به مراكز درمانی كشور اضافه شد ولی به تعداد پرستاران افزوده نشد. این اتفاق در حالی رخ داده است كه ماهیت رسیدگی به بیماران نسبت به 30 سال گذشته تفاوت پیدا كرده است. علاوه بر آن با افزایش تخت‌های بیمارستانی باید نیروی انسانی لازم تامین شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: جایگاه اجتماعی پرستاران نسبت به گذشته در ابعاد گوناگون ارتقا پیدا كرده است و سازمان نظام پرستاری در این زمینه تلاش‌های زیادی كرده است كه پیگیری اصلاح شرح وضعیت شغلی پرستاران و به تصویب رساندن قانون تعرفه گذاری پرستاران از جمله این اقدامات است و امیدواریم با اجرای این قوانین، بخشی از مشكلات پرستاران رفع شود چرا كه نتیجه آن منجر به رسیدگی بیشتر به مددجویان می‌شود.

جعفری با اشاره به قانون تعرفه‌گذاری اظهار كرد: در حال حاضر قانون تعرفه گذاری و ارتقا و بهره وری تصویب و در شورای نگهبان تایید شده است و باید به عنوان قانون اجرا شود. بنابراین از نمایندگان مجلس می‌خواهیم در قالب طرح یك یا دو فوریتی بحث استخدام 23 هزار پرستار را در كمیسیون تلفیق بررسی كنند.

وی ادامه داد: معاونت راهبردی رییس جمهور تا تعیین وضعیت استخدام پرستاران 92 میلیارد تومان را برای شش ماهه دوم سال جاری تامین اعتبار كرده تا زمینه پرداخت ساعات اضافه كاری فراهم شود.


نایب رییس شورای عالی نظام پرستاری ادامه داد: تا كی باید شاهد عدم رسیدگی به بیماران و احتمالا مرگ آنان به علت كمبود پرستار باشیم. تا كی شاهد برخورد فیزیكی بیماران و همراهان آنها با پرستاران باشیم. این سوالات در حالی مطرح می‌شود كه در یك ماه اخیر در شهرهایی مانند تهران، مشهد و یاسوج برخوردهای فیزیكی سختی با پرستاران انجام شده است و همه این موارد مربوط به كمبود نیروی انسانی است.

وی در پایان گفت: در بسیاری از استانها نیروی انسانی كافی برای جذب به عنوان پرستار وجود ندارد بنابراین از معاونت آموزشی می‌خواهیم در راه‌اندازی دوره‌های آموزشی جدید و فراهم كردن امكان تحصیل در دوره‌های شبانه زمینه آموزش نیروهای جدید را فراهم كند چرا كه كمبود نیروی انسانی در بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها به خصوص بخشهای ویژه و اورژانس به شدت ضرورت دارد. علاوه بر آن لازم است نسبت به تربیت پرستاران اقدام عاجل صورت گیرد.


EJVRXQGVUF \RXUPXVLFORRS !