تبلیغات
اعتراض پرستاران به بی عدالتی - نقش پرستاران در چرخه‌ تصمیم‌گیری نظام سلامت در حد صفر است

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در مراسم روز پرستار:

نقش پرستاران در چرخه‌ تصمیم‌گیری نظام سلامت در حد صفر است

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاران ما بالغ بر 80درصد بار نظام سلامت را به‌دوش می كشند، اما نقش آنان در چرخه‌ مدیریتی و تصمیم‌گیری در نظام سلامت تقریباً صفر است بنابراین باید پرستاران در مراکز تصمیم گیری حضور داشته باشند.

نقش پرستاران در چرخه‌ تصمیم‌گیری نظام سلامت در حد صفر است

 

به گزارش خبرنگار نظام پرستاری، غضنفر میرزابیگی عصر جمعه 19 فررودین در جشن بزرگ روز پرستار در تالار وزارت  کشور با بیان اینکه عصر جمعه و در لحظات متعلق به حضرت ولی عصر (عج) در محضر مریدان و منتظران واقعی امام عصر‌(عج) هستیم، افزود: جمع حاضر بخشی از دریای عظیم ارادتمندان ریاست محترم جمهوری و نظام و انقلاب، پرستارانی هستند كه در ادامه چند شیفت كاری پشت سرهم با هر وسیله‌ای كه شده خود را به این جمع رسانده‌اند تا یك بار دیگر با همدیگر تجدید میثاق كنند و از عنایات و مساعدت‌های دولت بگویند و بشنوند و یك سال دیگر انرژی بگیرند و به مردم عزیز خدمت كنند.

 

وی افزود: جمع حاضر تركیبی از پرستاران برگزیده، منتخبان و اعضای هیئت‌مدیره‌های جدید  نظام پرستاری كه در انتخابات سراسری یك‌ماه پیش رأی آورده‌اند و مسئولان پرستاری و پرستاران مراكز بهداشتی‏، درمانی دولتی و غیردولتی می باشند.

میرزابیگی ادامه داد: این حضور پرمعنا و باشكوه و این روز عزیز را به مهمانان ارجمند، پرستاران حاضر، به وزیر بهداشت، همه مسئولان، به میهمانان خارجی جناب آقای دیوید بنتون مدیر ارشد اجرایی ICN (شورای بین‌المللی پرستاران) و خانم دكتر فریبا الدرازی مشاور پرستاری دفتر سازمان بهداشت جهانی EMRO گرامی میداریم و به همه شما عزیزان خیرمقدم می گویم.

وی تأکید کرد: امروزه كشور ما با داشتن بالغ بر 170 هزار پرستار و سالی 8 هزار نفر فارغ‌التحصیل از 130 دانشكده پرستاری در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری با فعالیت‌های گسترده علمی، آموزشی، حرفه‌ای و ... جزو كشورهایی است كه در عرصه پرستاری نیز در مرز دانش حركت می كند. و با اندك توجه بیشتر با ایجاد شرایط حداقلی و رفع چند مانع خدمتی كه قطعاً رفع آنها برای ریاست محترم جمهور و دولت محترم هیچ كاری ندارد، به سرعت می توانیم جزو رشته‌هایی باشیم كه بسیار زودتر از افق 1404 و بلكه با حدود یك دهه جلوتر، در منطقه اول باشیم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به دستاوردها و پیشرفت های علمی و آموزشی نظام پرستاری از سال 84 به بعد خاطر نشان كرد : این دستاوردها بر اثر تعامل خوب پرستاران و سازمان با دولت اتفاق افتاده است.

وی تأکید کرد: پرستاری در ایران و در كشورهای منطقه اولین گروهی است كه در بین كل رشته‌های دانشگاهی و فارغ‌التحصیلان كشور، برای بالغ بر 550 خدمت خود، استانداردهای خدمتی را طوری تدوین كرده است كه هم‌اكنون با همكاری وزارت بهداشت، سازمان ملی استاندارد و سازمان نظام پرستاری بالغ بر 150 خدمت، در حال ثبت ملی استاندارد است.

میرزابیگی اعلام کرد: پرستاری در بین تمام رشته‌های علوم پزشكی و غیرعلوم پزشكی اولین گروهی است كه در عمل به رهنمودهای سال قبل مقام معظم رهبری، كدهای اخلاقی، آیین‌ اخلاق ملی پرستاری و راهنماهای اخلاقی را تدوین كرده است كه با حضور میهمانان عالیقدر رونمایی می شود.

وی ادامه داد: اولین كشور خاورمیانه هستیم كه در حوزه پرستاری توانسته‌ایم علاوه بر عضویت در شورای بین‌المللی پرستاران جهان آن هم  در شرایط ویژه، نمایندگی انحصاری مركز تحقیقات و پژوهش ICN (ICNP) را برعهده بگیریم و با همكاری علمای این حرفه به مناسبت روز پرستار آن را راه‌اندازی می كنیم و نیز همزمان یك دوره مدیریت رهبری پرستاری در سطح بین‌الملل با حضور مسئولان ICNبرگزار كنیم.

 وی با بیان اینکه براساس رنكینگ‌های بین‌المللی(ICN) اولین كشور در خاورمیانه هستیم كه رتبه 14 را در این سازمان بین المللی داریم، افزود:  بنابراین با اندك رسیدگی های حرفه‌ای در بعد استانداردسازی منابع انسانی پرستار، جایگاه پرستاری در تیم سلامت، جایگاه اداری و اجرایی پرستاری در نظام اجرایی كشور و مقداری سرعت بخشیدن به عرصه تحقیقات و پژوهش، به شما قول میدهیم كه طی 5 سال آینده در كشور اولین رشته‌ای باشیم كه در نیل به اهداف سند چشم‌انداز 1404 گوی سبقت را از همه برباییم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری پرستاران را اهل عمل دانست و از موانع خدمتی پرستاران ما  به عنوان چند سقف شیشه‌ای، ناخواسته و كاذب یاد کرد که  اگر برای رفع آن ها تلاش نشود ممكن است بال‌های پرواز پرستاران بسته ‌شود.

وی ادامه داد: موانع خدمتی پرستاران، مشكلات مردم و نظام سلامت هستند كه اگر رفع شوند، ضمن برخورداری مردم از پرستاری واقعی و ارتقای رضایتمندی مردمی از كشور واز نظام جمهوری اسلامی ایران، نظامِ سلامت ما و پرستاری ما در سطح بین‌المللی نیز چندین رتبه صعود خواهد كرد.

میرزابیگی با بیان اینکه البته این موانع در طول زمان به‌وجود آمده و عمدتاً مربوط به گذشته است، تأکید کرد: بر طرف كردن آنها اختیار و ارده ای بالاتر از سطح فقط وزارت بهداشت میخواهد. ثالثاً ما شاهدیم كه حقیقتاً وزیر بهداشت شخصاً تمام همت خویش را به‌كار گرفته‌اند، اما همین كه به مباحثی مانند بودجه و اختیارات و تغییر چارت‌ها و مسائل كلان منابع انسانی می رسد دیگر، اختیار در حوزه ایشان نیست و مربوط به بخش های دیگر می شود.

وی افزود: یقین داریم با این همه اتفاقات مباركی كه در دولت‌های نهم و دهم برای نظام سلامت و پرستاری كشور افتاده است، دم مسیحایی و همت‌والا و شجاعانه این دولت امروز نیز پرستاری ما را در ایران و در جهان سرافرازتر از همیشه خواهد كرد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری نداشتن استاندارد مشخص نیروی پرستار را از موانع خدمتی پرستاران عنوان کرد و افزود: براساس شاخصه‌های معروف دنیا كه میبایست نسبت به جمعیت، تخت بیمارستانی یا پزشك باشد، یعنی ما باید یا برای هر هزار نفر جمعیت حداقل 3 پرستار، یا هر تخت بیمارستانی در شبانه‌روز حداقل 2 پرستار یا به ازای هر پزشك در شبانه‌روز حداقل 3 پرستار داشته باشیم.

وی ادامه داد: اما برای نمونه فعلاً 5/0 تا 7/0 نفر پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی در شبانه‌روز داریم و براساس دستور ریاست محترم جمهوری برای استخدام 23 هزار نفر نیرو در نظام سلامت، كه 18 هزار نفر آن به پرستاری اختصاص داده شد و اكنون درمرحله استخدام میباشند باز هم با بكارگیری این تعداد، ما را نهایتاً به 6/0 تا 8/0نفر پرستار به ازای هر تخت در شبانه‌روز خواهد رساند و این یعنی اینكه، خیلی خیلی كمبود نیروی پرستار داریم و با این كمبود عملاً مردم متضرر میشوند، پرستاران به شدت فرسوده میشوند و دانشگاه‌ها و مراكز بهداشتی درمانی، هم قوانینی مثل ارتقاء بهره‌وری را نمی توانند اجرا كنند.

میرزابیگی اظهار داشت: به روز نبودن چارت‌ها و پست‌های سازمانی مراكز بهداشتی درمانی كه بدون استثنا همه قدیمی و مربوط به 10 تا 20 سال قبل هستند در حالیكه بسیاری از مراكز و محل های خدمتی مانند كلینیك‌ها، پاراكلینیك‌ها، اورژانس‌ها واتاق‌های عمل توسط پرستاران اداره میشود اما تخت محسوب نمی شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر توسعه روزافزون تعداد تخت‌ها در بخش‌ها، تعداد بخش‌ها در بیمارستان‌ها، بیمارستان‌ها در شهرها و استان‌ها، به گونه‌ای است كه سرعت توسعه و فزونی بیمارستان‌ها بر سرعت جذب و بكارگیری نیرو به شدت غلبه دارد. و مرتب منجر به كاهش نسبت پرستار به تخت و سایر شاخص‌ها می شود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری همچنین تبعیض و فاصله حقوق دریافتی پرستاران و پزشكان را مطرح کرد وافزود: نظام پرداخت بسیار تبعیض‌آمیز كه به هیچ عنوان با روح عدالت هم‌خوانی و سازگاری ندارد و نزدیك است كه به مرگ انگیزه‌ها در پرستاری منجر شود. به گونه‌ای كه دریافتی برخی همكاران ما در تیم سلامت از حداقل فاصله 20 برابری پرستاران شروع می شود و در مواردی به بیش از500 برابر می رسد.

وی با اشاره به عدم اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، گفت: این در حالی است كه خدمات پزشكان و دندانپزشكان، داروسازان، فیزیوتراپ ها، ماماها، آزمایشگاهی ها، اتاق ـ تخت، وسایل و تجهیزات همه و همه هر كدام قیمت، نرخ و تعرفه خاص خود را دارند، اما فقط 550 خدمت پرستاری هنوز به خاطر كمبود بودجه و اعتبار و عدم تصویب نهایی شورای عالی بیمه، تعرفه‌گذاری نشده و بنابراین قانون تعرفه‌گذاری هنوز اجرایی نشده است. در حالی كه اجرای این قانون تماما به نفع نظام سلامت و مردم است.

میرزابیگی با اشاره به عدم حاكمیت عدالت بر تیم نظام سلامت در همة بخش‌های دولتی و غیردولتی، گفت: صف و ستاد در نظام سلامت به ویژه در رابطه با پرستاری هیچ همخوانی با همدیگر ندارد. در حالیكه براساس تمام شاخص‌ها و معیارهای علمی و فنی در سراسر دنیا، جمعیت در مرز 200هزار نفری پرستاران كشور ما با وظایف تخصصی و فوق تخصصی پرستاری در بخش‌های دولتی و غیردولتی در ابعاد مختلف نیاز به ساماندهی اختصاصی و ویژه دارد.

وی با بیان اینکه امروزه پرستاران ما در حالی در ایام عید، عزا، تعطیلات، برف و آلودگی هوا، ماه مبارك و و سایر امور همیشه در حال آماده‌باش به سر می برند و نیز در نظام سلامت كشور به طور طبیعی با پرتعدادترین افراد خود به صورت شبانه‌روزی ایفای نقش می كنند و بالغ بر 80% بار نظام سلامت را به‌دوش می كشند، كه در چرخه‌ مدیریتی و تصمیم‌گیری در نظام سلامت نقش آنان تقریباً صفر است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: برای مثال یك مدیر داخلی بیمارستان با مسئولیت های كاملا اداری؛ اختیارات، دریافتیها، حقوق و مزایا و اقتدار ناشی از سلسله مراتبش بسیار بیشتر از مترون ما و مدیر پرستاری ما با مدارك كارشناسی ارشد یا كارشناسی با سابقه در همان بیمارستان را دارد آن هم سیستم پرستاری كه اگر یك لحظه به هر دلیلی در چرخه خدمت رسانی‌اش توقف ایجاد شود، زندگی و حیات بیمارستان ها به ممات تبدیل میشود. حال‌ آنكه اكثریت قاطع دوستان عزیز غیر پرستار ما در همین ایام تعطیل‌ و عید مأموریت‌های كاری خود را به پرستاران سپردند و رفتند و خوش‌گذراندند و پرستاران هم در نهایت سلامت و درست‌‌كاری تمام مراكز بهداشتی درمانی كشور را اداره كردند.

وی با انتقاد از نبود امكان حضور و تصمیم‌سازی برای پرستاران در عرصه‌های مدیریتی مراكز بهداشتی درمانی مانند هیئت‌‌امناهای بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشكی، افزود: گاهی شاهدیم تصمیمات غیركارشناسی در عرصه تخصصی پرستاری گرفته می شود كه با منافع كشور، بیت‌المال، نظام سلامت و حقوق مردم در تضاد است. ضمن آنكه پرستاران بدون استثنا نسبت به جریان یك‌سویه فقط كار و نبودِ اختیار؛ احساس و نگاه بدی دارند آن هم در حالی كه در مدیریت عادلانه مورد قبول نظام جمهوری اسلامی ایران، به ویژه دولت عدالت محور ما، انسان درجه یك و 2  معنا ندارد.

میرزابیگی در ادامه چند خواسته جامعه پرستاری از دولت را مطرح کرد و افزود: تاكید مجدد بر اجرای دو قانونی كه از سال‌های قبل نیز ریاست جمهوری دستور قاطعی كه برای جذب 23 هزار نیرو صادر فرمودند جان تازه‌ای به كالبد نظام سلامت كشور بخشیدند. اما هنوز علیرغم تلاش‌های شبانه‌روزی خانم وحید دستجردی، به خاطر نبود اعتبارات لازم در دانشگاه‌های علوم پزشكی و طولانی بودن پروسه استخدام پرستاران جدید، عملاً‌ پرستاران قبلی موجود هنوز از مواهب دستورات ریاست جمهوری در سال قبل برخوردار نشده‌اند و ساعت كار آنها كاهش پیدا نكرده و از مزایا و سایر بندهای قانون منتفع نشده‌اند حتی در برخی جاها ساعت كارپرستاران به بهانه 44 ساعت در هفته را افزایش هم داده‌اند.

وی افزود: همچنین تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری نیز علیرغم استانداردسازی خدمات پرستاری و آماده نمودن تمام اسباب و لوازم به خاطر عدم تصویب نهایی شورایعالی بیمه هنوز عملیاتی نشده است.

وی موافقت دولت با عضویت نمایندگان جامعه پرستاری در قالب و مدیران پرستاری یا سازمان نظام پرستاری در هیئت امناهای بیمارستان‌های هیئت امنایی و هیئت امناهای دانشگاه‌های علوم پزشكی و نیز عضویت سازمان نظام پرستاری مانند سازمان نظام پزشكی در شورایعالی سلامت و شورای عالی بیمه‌ را از دیگر خواسته های پرستاران عنوان کرد و افزود: این خواسته به خاطر سهم‌خواهی نیست بلكه به‌خاطر ایجاد انسجام در تصمیم‌گیری ها و فعالیت‌های دارای پشتوانه اجرایی پرانگیزه است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری برآوردن آرزوی دیرینه تمام پرستاران مبنی بر تشكیل معاونت پرستاری در وزارت بهداشت و وزارت رفاه را خواستار شد و افزود: زیرا پرستاری فعل،عمل و فرآیند است. ما دفتر پرستاران نمی خواهیم بلكه همانند معاونت بهداشت، درمان، دارو و ... معاونتی به نام معاونت مراقبت و پرستاری در وزارتخانه‌های تخصصی نظام سلامت لازم داریم، تا بتواند امور تخصصی مراقبت مردم و پرستاری را در سطوح چندگانه نظام سلامت از مرحله ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماریها، درمان بیماریها و بازتوانی، در تمام بخش‌های دولتی و غیردولتی مدیریت كند و بتواند قوانین و مقررات مصوب نافع نظام سلامت را عملیاتی كند و به ویژه بر بخش خصوصی و غیردولتی نیز نظارت فعال كند تا پرستاران عزیز ما هم تحت استعمار و استثمار بخش خصوصی قرار نگیرند و هم خدمات علمی و كامل به مردم ارائه كنند.

میرزابیگی با اشاره به دستور رئیس جمهوری در سال گذشته برای تشكیل حوزه قائم مقام وزیر در امور پرستاری، گفت: ما نیز زحمات زیاد وزیر بهداشت در این زمینه را شاهد بوده ایم. اما باز هم چون تصویب نهایی چارت‌ها فقط به دست ایشان نیست و به مراحل بالاتر مربوط می شود این مقوله نیز هنوز محقق نشده است و تشكیل آن هم صرفاً در وزارت بهداشت هم كافی نیست بلكه می بایست در تمامی مجموعه‌هایی كه در نظام سلامت دخیل و فعالند حوزه پرستاری‏‍‍، اختیار عمل بیشتری داشته باشد تا بتوانند بسیار بهتر از وضع فعلی به مردم عزیز خدمت‌ اختیار و وسعت عمل بیشتری داشته باشد تا بتوانند بهتر از وضع فعلی به مردم عزیز خدمت‌رسانی كنند


EJVRXQGVUF \RXUPXVLFORRS !