تبلیغات
اعتراض پرستاران به بی عدالتی - بیانیه شورای عالی نظام پرستاری درباره رد استخدام پرستاران در برنامه پنجم

بیانیه شورای عالی نظام پرستاری درباره رد استخدام پرستاران در برنامه پنجم

بیانیه تحلیلی شورای عالی سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران در مورد عدم تصویب پیشنهاد كمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای رفع كمبود نیروی پرستاری در برنامه پنجم توسعه، اجرای قوانین تصویب شده و كمبود شدید نیروی انسانی در بخش پرستاری منتشر شد.

بیانیه شورای عالی نظام پرستاری درباره رد استخدام پرستاران در برنامه پنجم

 «مسئولان ذیربط مسایل مدیریتی كشور بایستی برای این شغل (پرستاری) یك باب جداگانه و تازه‌ای باز كنند. مسئله استخدام و‌ استراحت دادن به قشر پرستار‌ موضوعاتی است كه در ماهیت كار پرستاری اثر می‌گذارد. اگر نقش پرستار این قدر مهم است – كه هست – پس پرستار خسته،‌ پرستار از كارمانده،‌ پرستار چند نوبت كاری پشت سرهم كار كرده از روی ناچاری، دیگر نمی‌تواند این نقش را ایفا كند». 

 از فرمایشات مقام معظم رهبری 3/4/83 

برای جامه عمل پوشاندن به فرمایشات و رهنمودهای مقام معظم رهبری با پیگیری‌های سازمان نظام پرستاری و عنایات، زحمات و همراهی‌های دولت خدمتگزار و نمایندگان محترم مجلس در جهت ارتقاء كیفیت خدمات پرستاری برای رسیدگی بهتر و بیشتر به بیماران و رفع موانع خدمتی پرستاری از 4 سال پیش تاكنون دو قانون مهم تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و ارتقاء بهره‌وری كاركنان بالینی نظام سلامت (كاهش ساعت كار پرستاری) به تصویب رسید، كه موجب خوشحالی و امیدواری در جامعه پرستاری شد.

اما متأسفانه قوانین فوق به دلیل عدم شكل‌گیری بسترهای لازم برای اجرای آنها به مرحله عمل در نیامده‌اند، چرا كه عملی شدن این دو قانون ضمائم و شروطی دارد كه مهمترین و اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین شرط آن وجود نیروی پرستاری به حد كافی است برای اجرایی شدن این قوانین ریاست محترم جمهوری ضمن تأكید جدی بر اجرای آنها، مجوز استخدام 23 هزار نفر را در روز پرستاری سال جاری صادر فرمودند. اما به دنبال این دستور رئیس جمهوری حرف و حدیث‌ها و سر و صدای زیادی از طرف بعضی افراد ایجاد شد و اعلام کردند كه استخدام می‌بایست بر اساس تصویب مجلس صورت گیرد.

با توجه به بررسی قانون برنامه پنجم توسعه در مجلس شورای اسلامی برای حل یكباره معضل كمبود شدید نیروی انسانی پرستار، سازمان نظام پرستاری با توافق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و اكثریت قاطع اعضای كمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیشنهاد 5/1 نفر نیروی پرستار به ازای هر تخت را ارائه و از دولت و مجلس خواستند بر این مبنا استخدام 23 هزار نیروی پرستاری برای اجرای قانون ارتقاء بهره‌وری و همچنین برای پیشگیری از معضل كمبود شدید نیرو در طول سال‌های برنامه پنجم توسعه به‌دلیل گسترش تخت‌های بیمارستانی، سالانه با استخدام حدود 15 هزار نفر نیرو با تركیب 55 درصد بكارگیری از پرستاران، برای نظام سلامت موافقت کنند. امّا مخالفت نماینده دولت، كمیسیون تلفیق و نمایندگان محترم مجلس، دست‌اندركاران نظام سلامت و به ویژه جامعه بزرگ پرستاری كشور را در بهت فرو برد و شوكه كرد.

حال با توجه به مسائل پیشگفت سؤالات ذیل مطرح می‌شود:

1-       آیا نماینده دولت، نظر دولت محترم و رئیس جمهور محترم را منعكس می‌كند یا براساس خواست و سلیقه خود مسائل را مطرح می‌كند و اگر چنین نیست چرا دستور استخدام 23 هزار پرستار و سه بار دستور كتبی ریاست محترم جمهوری عملی نمی‌شود.

 

2-      نماینده دولت به چه استنادی كل نیروها به ازای هر تخت را 7/2 اعلام می‌كند در صورتی‌كه با گسترش و افتتاح تخت‌‌های جدید هم‌اكنون نسبت پرستار به تخت از 7/0 به كم‌تر از 5/0 كاهش پیدا كرده و افزایش نیروهای اداری، مالی و غیرپرستار چه ارتباطی به تعداد نیروی پرستار به ازای هر تخت دارد و از طرفی نماینده دولت در مخالفت با این پیشنهاد فرموده‌اند كه با ساز و كارهای داخلی دولت برای استخدام و اجرای دستور ریاست محترم جمهوری اقدام خواهیم كرد و این نقض غرض است چون از دستورات متعدد رئیس جمهور محترم حدود 7 ماه گذشته و تاكنون اقدامی صورت نگرفته است.

 

 

3-       اینكه مسئولان فكر كنند با پرداخت اضافه‌كاری به پرستاران فعلی می‌توان كمبود نیرو را جبران کرد و قانون ارتقاء بهره‌وری را اجرا کنند سخت در اشتباهند كه این موضوع با روح لایحه كه همانا ارتقاء بهره‌وری و كیفیت خدمات و افزایش رضایتمندی گیرندگان خدمت است به شدت در تضاد و تناقض است و از نظر علمی و عملی امكانپذیر نیست چرا كه پرستاران شاغل در بالین كشور تعدادشان حداقل استانداردهای جهانی است و این تعداد نیرو نمی‌تواند بار فعلی نظام سلامت را به دوش بكشند و وقایع اتفاق افتاده چند ماهه اخیر در ضرب و شتم پرستاران در كشور نشانگر بخشی از مشكلات كمبود نیروی پرستاری است.

 

4-      چنانچه معنای این تصمیم و مجلس و دولت محترم حركت در مسیر خصوصی‌سازی‌ است اولاً این تجربه در تمام كشورهای دنیا شكست خورده است (آزموده را آزمودن خطاست) ثانیاً امر بهداشت و درمان و سلامت براساس اصل 44 جزو امور حاكمیتی قلمداد شده و در قانون برنامه پنجم توسعه نیز به آن تأكید شده است.

دولت محترم و نمایندگان عزیز ملت:

آیا می‌دانید حداقل نتیجه مخالفت شما با استخدام پرستاران به معنی:

الف: صدور مجوز مرگ بسیاری از بیماران به‌ویژه در مناطق محروم

ب: عدم استقبال جوانان از انتخاب رشته تحصیلی پرستاری

ج: تقاضای بازنشستگی زودهنگام و خروج از خدمت پرستاران

د: افزایش ضرب و شتم پرستاران به دلیل عدم رسیدگی با كیفیت خدمات

و نهایتاً تبدیل شدن پرستاران به بی‌اعتمادترین اقشار جامعه نسبت به مسئولان، به علت عدم اجرای مصوبات و رسیدگی به خواسته‌های صنفی آنان می‌باشد؟

و امّا چند نكته خطاب به پرستاران عزیز:

1-      ما به عنوان وكیل شما در جامعه بزرگ پرستاری هرگز این عقیده را نداریم كه كار عدم استخدام پرستاران پایان یافته است بلكه امیدواریم كه طی یك الی دو ماهه آینده پرستاران ما شاهد نظرات حكیمانه مقام معظم رهبری و رئیس محترم جمهوری خواهند بود و قوانین مصوب با تمام توان اجراء خواهد شد و نخواهد گذاشت هیچ‌یك از وعده‌های داده شده بر روی زمین بماند.

 

2-       از پرستاران عزیز تقاضا داریم مخالفت نماینده دولت را نظر رئیس جمهور و عدم تصویب موضوع توسط نمایندگان محترم را به معنی مخالفت و عدم همراهی قاطبه نمایندگان مجلس تلقی ننمایند و قطعاً برای این موضوع، از سوی ریاست محترم جمهوری، نمایندگان محترم مجلس، راهكار برون‌رفتی پیدا خواهد شد كه قطعاً به آن امیدواریم.

لذا ما اعضای شورای‌عالی متفقاً بر موارد ذیل تأكید داریم:

1-      شورای‌عالی ضمن درخواست از جامعه پرستاری برای حفظ آرامش و اجتناب از هرگونه حركت‌های اعتراضی و احساساتی، اعلام می‌دارد به‌عنوان نماینده رسمی شما از تمام ساز و كارهای قانونی و رسمی برای پیگیری موضوع استفاده خواهند کرد.

 

2-      شورای‌عالی از ریاست محترم جمهوری اسلامی كه الحق همیشه حامی پرستاران كشور بوده‌اند درخواست می‌کند برای هماهنگی بین بخش‌های مختلف دولت از جمله كلیه مسئولان وزارت بهداشت، معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری تمهیدات لازم برای تشكیل جلسه باحضور مسئولان فوق و شورای‌عالی نظام پرستاری كشور را در اولین فرصت فراهم کنند تا با حضور مسئولان فوق برای همیشه تكلیف این موضوع مشخص شود.

 

3-      اعضاء شورای‌عالی از مسئولان سازمان می‌خواهند در صورت عدم تحقق خواسته‌های به‌حق پرستاران در خصوص اجرای قانون ارتقاء بهره‌وری نیروهای بالینی نظام سلامت تا 20 روز آینده، ساز و كارهای قانونی دیگری را برای وصول نتیجه در چهارچوب منافع كلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پیش‌بینی و اجراء نمایند.

 

در پایان از خداوند متعال مسئلت داریم كه همگان را هدایت كند تا در مسیر واقعی خدمت صرفاً رضایت خالق و مخلوق و حیثیت نظام جمهوری اسلامی ایران مد نظر باشد و هیچ عامل دیگری مقدم بر این اهداف مقدس نباشد.

 

اعضای شورای عالی سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران


EJVRXQGVUF \RXUPXVLFORRS !