تبلیغات
اعتراض پرستاران به بی عدالتی - جامعه پرستاری از تصمیم دولت و مجلس در رد استخدام پرستاران ملتهب است

جامعه پرستاری از تصمیم دولت و مجلس در رد استخدام پرستاران ملتهب استرئیس شورای عالی نظام پرستاری گفت: نمایندگان مجلس فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «باب جداگانه ای برای حل مشکل پرستاران باز شود» را فراموش کردند، نماینده دولت نیز دستور رئیس جمهوری برای استخدام پرستاران را نادیده گرفت و اکنون جامعه پرستاری به شدت از این تصمیم ملتهب است.

 

 

شمس الدین شمس در گفت و گو با خبرنگار نظام پرستاری با ابراز تاسف از اینكه نمایندگان مجلس و دولت با پیشنهاد لحاظ شدن استخدام پرستار به صورت سالانه در لایحه برنامه پنجم توسعه كشور مخالفت كردند، خاطر نشان كرد: تصمیم مجلس در مخالفت با استخدام پرستاران بهت و تعجب جامعه پرستاری را برانگیخت چرا که این موضوع یک ضرورت و نیاز بدیهی جامعه بود.

 

وی افزود: گر چه ممکن است استدلال نمایندگان مجلس برای چنین تصمیمی، موضعگیری مخالف نماینده دولت در خصوص استخدام پرستاران و دارا بودن بار مالی و مغایرت قانونی آن باشد اما ای کاش نمایندگان ملت به رغم آگاهی در زمینه رد شدن این مصوبه از سوی شورای نگهبان به وظیفه و تکلیف خود در قبال مردم عمل می کردند.

 

شمس با اشاره به دستور رئیس جمهوری در خصوص استخدام 23 هزار پرستار، افزود: حتی چند روز گذشته رئیس جمهوری در رسانه ها که در در بخش خبری 20:30 نیز پخش شد اعلام کرد برخی دستورات ما توسط برخی افراد اجرا نمی شود و باید آن را پیگیری کنیم.

 

رئیس شورای عالی نظام پرستاری اظهارات نماینده دولت در مجلس را تعجب برانگیز عنوان کرد و افزود: ما انتظار داشتیم نماینده دولت نظر مثبت رئیس جمهور در مورد استخدام پرستاران را در مجلس منعکس می کرد.

 

وی تصریح کرد: هیچ کس نمی داند دلیل مخالفت نماینده دولت در این زمینه چه بود. نظر آقای احمدی نژاد در مورد استخدام 23 هزار پرستار کاملاً مثبت و موافق بود اما نمی دانیم چرا زیر دستان رئیس جمهور صراحتاً با نظر رئیس جمهوری مخالفت می کنند.

 

شمس اظهارات نماینده دولت در ذکر رقم  7/2 نسبت پرستار به تخت را نادرست عنوان کرد و افزود: نظرات سازمان نظام پرستاری بر اساس  آمار و ارقام مستند است و از دولت نیز می خواهیم با استناد به آمار برای ما ثابت کنند چه تعداد نیروی پرستار شاغل در کشور به ازای تخت های بیمارستانی وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه دولت باید تعداد نیروی پرستار را به نسبت تخت های مصوب محاسبه و اعلام کند، افزود: گر چه اکنون با وجود گسترش تخت های بیمارستانی نسبت پرستار به تخت کاهش نیز یافته است. به عنوان نمونه 240 تختخواب در چارت بیمارستان مصوب شده اما حالا تعداد تخت این بیمارستان به 300 یا 400 تخت رسیده اما نیروی در چارت بیمارستان اضافه نشده است.

 

شمس تأکید کرد: در زمان حاضر تخت های مراکز درمانی ما بر اساس نیاز بیماران و مردم به میزان  5/1 تا 2 برابر تعداد تختهای مصوب  در چارت های بیمارستانی افزایش داشته است.بنابراین دولت باید با وجود افزایش بخش ها و تعداد تخت های بیمارستانی آمار و ارقام واقعی از بیمارستان های کل کشور و تعداد نیروی پرستاری شاغل در آن را محاسبه و در جراید و رسانه ها اعلام کند.

 

وی با اشاره به اظهارات نماینده دولت در مجلس در زمینه استناد به محاسبه نیروهای شرکتی، گفت: بر اساس مصوبه دولت در سطح نیروهای کارشناسی و تخصصی نمی توان از پرسنل شرکتی استفاده کرد. به هیچ عنوان قرار نیست نیروهای شرکتی در حرفه پرستاری بکارگیری شوند که نماینده دولت بخواهد به آن استناد کند. حتی شخص رئیس جمهوری نیز در روز پرستار امسال به صراحت اعلام کرد « قاطعانه از سركار خانم دستجردی می‌خواهم كه در نظام زیرمجموعه‌ خود بساط فعالیت‌های شركتی و حجمی و این قماش را برچیند. ».

 

رئیس شورای عالی نظام پرستاری ادامه داد: هدف از تصویب قانون ارتقای بهره وری دادن اضافه کار به پرستاران نبوده است بلکه ما می خواستیم با اجرای این قانون فرصت بیشتری برای استراحت به پرستار اختصاص دهیم تا سر حال بر بالین بیمار حاضر شود. این در حالی است که بسیاری از پرستاران ما به صورت اجباری اضافه کار انجام می دهند و داوطلب آن نیستند.

 

وی در واکنش به اظهارات نماینده دولت در مجلس درباره تورم و ازدیاد نیروی انسانی در بخش دولتی، گفت: ما به کل نیروهای دولتی کاری نداریم. بحث ما در حوزه نظام سلامت است که در همین برنامه پنجم توسعه نیز بحث سلامت مردم را جزو امور حاکمیتی قرار گرفته و بر اساس سیاست های اصل 44 قانون اساسی قابل واگذاری نیست.

 

وی افزود: اگر تعداد پرسنل اداری دولت زیاد است ارتباطی با بخش سلامت ندارد. دولت می تواند از تعداد نیروهای سایر بخش ها بکاهد و به بخش سلامت بیفزاید. در هرصورت نمی تواند سلامت و جان مردم را نادیده بگیرد. چرا که در برنامه پنجم توسعه سلامت مردم جزو امور حاکمیتی قرار گرفته است.

 

شمس تأکید کرد: زمانی که حوزه سلامت حاکمیتی است باید وضعیت موجود را بر اساس استانداردها بررسی کنیم. اگر تعداد پرسنل اداری دولت زیاد است ارتباطی با بخش سلامت ندارد. دولت می تواند از تعداد نیروهای سایر بخش ها بکاهد و به بخش سلامت بیفزاید. در هر صورت نمی تواند سلامت و جان مردم را نادیده بگیرد.

 

وی با بیان اینکه کمبود پرستار انکارناپذیر است، افزود: نه فقط با استناد به پژوهش های کارشناسی بلکه با مشاهده میدانی و عینی نیز می توان کمبود پرستار را درک و لمس کرد. بنابراین پیشنهاد می کنم مسئولان مخالف استخدام پرستاران حداقل به تعدادی از بیمارستان ها به عنوان مثال به بیمارستان امام خمینی (ره) تهران به عنوان بزرگترین بیمارستان کشور سرکشی کنند و تعداد پرستار به تخت را از نزدیک مشاهده کنند.

 

رئیس شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به اینکه بررسی وضعیت پرستاری دیدگاه ویژه ای را می طلبد، تأکید کرد: بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری در سال 83 « پرستارِ خسته، پرستارِ از كارمانده، پرستارِ چند نوبت كارى پشت سر هم كار كرده‏ى از روى ناچارى، دیگر نمى‏تواند نقش خود را ایفا كند و پرستار باید با نشاط، سرحال، آماده و شائق به خدمت باشد.» بنابراین اگر شرایط به همبن منوال ادامه یابد وضعیت پرستاری فاجعه آمیز می شود و قادر به ارائه خدمات مفید به بیماران نیستند و  ضرر آن به طور مستقیم به مردم باز می گردد.

 

وی با انتقاد از نحوه هدایت جلسه روز یکشنبه صحن علنی مجلس در بحث استخدام پرستاران، افزود: بهتر بود آقای ابوترابی علاوه بر اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه تحمیل نکردن بودجه اضافی به دولت، رهنمودهای ایشان در سال 83 در زمینه توجه مسئولان به امر پرستاری و باز کردن باب جداگانه برای این حرفه را نیز یادآوری می کردند.

 

شمس با اظهار تأسف از اینکه از فرمایشات مقام معظم رهبری در مجلس برای رد استخدام پرستاران تفسیر به رأی کردند، تصریح کرد: مقام معظم رهبری به نمایندگان مجلس توصیه های کلی داشتند که تکلیف ما لا یطاقی بر عهده دولت گذاشته نشود اما این بدان معنی نیست که پرستار استخدام نشود چرا که ایشان در سال 83 به صراحت به این موضوع اشاره داشتند.

 

وی تأکید کرد: فرمایشات و رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه تحمیل نشدن بودجه اضافی به دولت کاملاً صحیح و متین است اما موضوع استخدام پرستاران به طور مستقیم به سلامت مردم باز می گردد و بحث سلامت و درمان یکی از مهمترین نیازهای مردم است که حتی از نان شب نیز برای آنان واجب تر است.

 

رئیس شورای عالی نظام پرستاری با انتقاد از اظهارات دوگانه نماینده دولت در خصوص قابل انجام بودن ساز و كار استخدام 23 هزار نیروی پرستار در درون دولت، گفت: اگر امكان استخدام این نیروها وجود داشته پس چرا دولت 7 ماه است كه در این زمینه تعلل داشته و و دستور رئیس جمهوری در زمینه استخدام نیروها را به تاخیر انداخته است؟

 

وی تصریح کرد: متأسفانه معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور که به عنوان نماینده دولت نیز در مجلس حضور یافت تاکنون به غیر از سنگ اندازی و مانع تراشی برای عملی نشدن دستورات رئیس جمهوری در زمینه استخدام پرستاران هیچ اقدامی انجام نداده است.

 

شمس افزود: چگونه می توان این تعداد نیرو را بدون مجوز مجلس و تأمین بودجه استخدام کرد؟ اگر در طول 7 ماه پس از روز پرستار 5 یا 10 هزار پرستار بکارگیری می شد ما نیز می توانستیم بپذیریم که استخدام با ساز و کارهای درون دولت قابل انجام است.

 

وی تصمیم مجلس بر اساس مخالفت نماینده دولت را فاقد كار كارشناسی دانست و افزود: در این تصمیم‌گیری نه تنها از نظرات صاحبنظران استفاده نشد بلكه به وضعیت آمارهای جهانی، استانداردها و نیازهای كشور نیز استناد نشد.

 

رئیس شورای عالی نظام پرستاری با بیان اینکه جامعه پرستاری به شدت ملتهب و در منتظر تصمیم مسئولان خود است، افزود: ما در جلسه شورای عالی نظام پرستاری كه شنبه (22 آبان) برگزار می‌شود، حذف استخدام پرستاران از برنامه توسعه پنجم را بحث و بررسی می كنیم


EJVRXQGVUF \RXUPXVLFORRS !